
Hos Musikforeningen MONO er vi optaget af at skabe den bedste platform for musikere og bands, med afsæt i gode øve- og produktionsfaciliteter, fællesskab, og ikke mindst, viden. Vi afholder løbende masterclasses, foredrag og workshop om forskellige emner med nogle af landets mest kyndige på deres områder.
I det følgende kan du kort læse om nogle af vores tilbud, og du er mere end velkommen til at byde ind med gode ideér og konkrete forslag. Udgangspunktet er, at vi som fællesskab kan sikre gode og kvalificerede oplægsholdere, når der er interesse for det.
Send dine ideer og forslag til mono@mono.dk
Eksempler på videns-events i MONORAMA:
MGM Masterclass 2025
Det er fjerde år i 2025 hvor masterclass-forløbet er en del af MONO Goes Metal. Fire bands udvælges fra et open call til at indgå i et intensivt forløb for at målrette og styrke deres karriereudvikling. Der er tale om et forløb med musikere og branchefolk med fingeren på pulsen, centrale emner inden for netværksstrategi, management, fondsøgning, økonomi, kommunikation og meget mere. De fire udvalgte bands bliver samtidig en del af programmet for MONO Goes Metal Fest 2025.
Forløb fra september til november.
Se mere og søg på MONO Goes Metal Masterclass 2025
Rock The Region Basic DIY
Basic DIY-workshoppen indleder Rock The Region-forløbet og er for alle bands/artister, som er udvalgt på baggrund af et open call. Ansøgningsrunden er åben fra primo december til primo januar. Workshoppen har fokus på entreprenørskab i dets forskellige facetter, bl.a. med kendskab til musikbranchens centrale emner og aktører, et inspirationsoplæg fra et band/en artist, som har fået et gennembrud på den danske musikscene, der vil være oplæg/workshop om banddynamikker og mental trivsel, om det at arbejdes forskellige elementer med entreprenørskab, for at skabe overblik og handlingsveje. Den indledende workshop følges op af produktionssessions, performance workshop, indspilning af Livesessions, turné og showcase på SPOT Festivalen, og så er der i høj grad fokus på fællesskabet mellem musikere, som afsæt for et godt og bæredygtigt liv med musikken.
Forløb fra marts til maj.
Se mere på Rock The Region
Enkeltstående og tilbagevendende events:
Meet & Beat Trommevent med Drum Limousine
Guitarclinic med Søren Andersen
Sangskriver-workshop med Nanna Prip
BEAT Musikcamp for piger og kønsminoriteter
Undervejs og det ‘bedste koncertevent’
Vokal-workshop med Paula Befrits
DIY Udgivelse med Gateway