Nyt karriereudviklingsnetværk for musikere, komponister og sangskrivere i Aarhus

Et helt nyt karriereudviklingsnetværk for musikere, komponister og sangskrivere tester formatet i efteråret. Hvis du savner faglig sparring med andre ligesindede musikere om livet og karrieren indenfor musikken, og du lyst til at være en del af et netværk, hvor I kan dele erfaringer i et ikke-konkurrence præget og trygt rum, så inviterer Promus og Koda indenfor.

Koda og Promus inviterer musikere, komponister og sangskrivere fra uddannelses- og vækstmiljøet i Aarhus til at deltage i en test af et nyt karriereudviklingsnetværk. Testforløbet skal undersøge og evaluere, hvordan ’peer-to-peer’ møder kan støtte musikere i deres karriereudvikling og bidrage positivt til deres liv i musikbranchen.

Hvad går det ud på?

Testforløbet består af tre sammenhængende netværksmøder for max 12 deltagere. Hvert møde vil indeholde faciliteret samtale og refleksion over musikerlivets mange facetter mellem deltagerne, mindre øvelser og en afsluttende ”social hour” med lidt til ganen. Alle møder struktureres af en erfaren facilitator fra Koda.

Som deltager vil du få faglig inspiration gennem erfaringsudveksling og sparring om karriereveje, branchen og konkrete værktøjer – og du vil være en del af et fællesskab, der støtter hinanden i at skabe et godt og bæredygtigt liv med musikken.

Efter forløbet gennemføres en evaluering, som skal hjælpe os til at udvikle og styrke netværkskonceptet fremadrettet.

Hvis du vil ansøge, så sæt kryds i kalenderen på følgende tidspunkter:

  1. september
  2. september
  3. oktober

Alle møder afholdes kl. 16:30-19:00 i centrum af Aarhus.

Se mere om netværket og ansøg via Promus 

Ansøg senest d. 19. august

SPØRGSMÅL?

VIDSTE DU AT?